Dwóch żołnierzy z plut. NSZ "Sikora" w składzie 2 komp. "Ziuk" Batalionu "Miłosz" podczas natarcia w okolicach sejmu przy ul. Wiejskiej, Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3501Data wykonania: 2 dekada września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Ppor. Henryk Czapczyk z plut. NSZ "Sikora" w składzie 2 komp. "Ziuk" Batalionu "Miłosz" na stanowisku w zniszczonym pomieszczeniu budynku przy ul. Wiejskiej 11, Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3502Data wykonania: 2 dekada września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Grupa żołnierzy z plut. NSZ "Sikora" w składzie 2 komp. "Ziuk" Batalionu "Miłosz" na stanowisku w zniszczonym pomieszczeniu budynku przy ul. Wiejskiej 11, Śródmieście Południowe. Pierwszy od lewej ppor. Henryk Czapczyk "Mirski".
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3503Data wykonania: 2 dekada września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe. Powstańcy z plutonu NSZ "Sikora" w składzie 2 kompanii "Ziuk" batalionu "Miłosz" w podwórzu kamienicy przy ul. Wiejskiej 11.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3504Data wykonania: koniec 2 dekady września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Żołnierze z komp. "Ziuk" Batalionu "Miłosz" podczas pochówku poległego kolegi w podwórzu przy ul. Wiejskiej, Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3505Data wykonania: koniec 2 dekady września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Żołnierze z z plut. NSZ "Sikora" w składzie 2 komp. "Ziuk" Batalionu "Miłosz" na stanowisku przed sejmem przy ul. Wiejskiej, Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3506Data wykonania: koniec 2 dekady 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Grupa żołnierzy z Batalionu "Miłosz" nad grobem poległego kolegi. Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3507Data wykonania: koniec 2 dekady września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Grupa żołnierzy z Batalionu "Miłosz" przy pochówku poległego kolegi. Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3508Data wykonania: koniec drugiej dekady września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Grupa żołnierzy z Batalionu "Miłosz" przy pochówku poległego kolegi. Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3509Data wykonania: koniec 2 dekady wrześniaAutor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Żołnierze z plut. NSZ "Sikora" w składzie 2 komp. "Ziuk" Batalionu "Miłosz" na podwórzu przy Wiejskiej 11, Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3510Data wykonania: 2 dekada września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Sanitariuszka i żołnierz z z plut. NSZ "Sikora" w składzie 2 komp. "Ziuk" Batalionu "Miłosz" odpoczywający w pomieszczeniu kwatery przy ul. Wiejskiej 11, Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3511Data wykonania: 2 dekada września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Odprawa jednego z oddziałów Batalionu "Miłosz" na podwórzu kamienicyw Alejach Ujazdowskich, Śródmieście Południowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3512Data wykonania: 2 dekada września 1944Autor zdjęcia: Henryk Świercz „Świerszcz”Źródło: MPW
Kpr. pchor. Henryk Świercz „Świerszcz” urodził się 2 stycznia 1923 r. w Bydgoszczy. W 1939 r. był uczniem gimnazjum. Na skutek represji niemieckich władz okupacyjnych wobec polskich mieszkańców Bydgoszczy, uciekł wraz z rodziną do Warszawy. Podczas okupacji zdał maturę na tajnych kompletach. Od 15 lutego 1941 r. działał w konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Ukończył tajną Szkołę Podchorążych Piechoty Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). W Powstaniu walczył w pułku im. Władysława Sikorskiego NSZ (tzw. „Sikora”), do 4 sierpnia w rejonie placu Teatralnego, potem przy ulicy Czackiego. Od 9 sierpnia w drużynie (później plutonie) szturmowej „Sikory”. Wziął udział m.in. w zdobyciu PASTy oraz kościoła p.w. św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. We wrześniu przeznaczony został do przebicia się wraz z plutonem poza Warszawę. Wobec braku takiej możliwości, oddział dołączył do 2. kompanii „Ziuka” Batalionu „Miłosz” w Śródmieściu Południowym. Po kapitulacji cały oddział ochotniczo wszedł w skład kompanii „A” batalionu osłonowo-ewakuacyjnego, nadzorującego wyjście żołnierzy i ludności cywilnej z Warszawy, z wewnętrznymi instrukcjami specjalnymi o ewidencji stanu zniszczeń. Wywieziony do Stalagu IV B Mühlberg nad Łabą. Po wojnie mieszkał w Łodzi, Szczecinie i Koszalinie. Zmarł 23 grudnia 1992 r. w Koszalinie.
Zdjęcia Henryka Świercza to kolejny, obok Jerzego Kokczyńskiego, zbiór autorstwa powstańca wywodzącego się Narodowych Sił Zbrojnych. Wykonane we wrześniu 1944 r., po przyłączeniu plutonu szturmowego „Sikory” do 2. kompanii „Ziuka” w Śródmieściu Południowym, przedstawiają powstańców działających w rejonie ulic: Aleje Ujazdowskie, Książęca, Frascati. Negatywy Świercza ukradziono w Niemczech w 1945 r. Filmy odnalazły się po latach w Kanadzie, gdzie przefotografował je żołnierz z plutonu Świercza, a kopie przekazał autorowi.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie