Warszawa. Ul. Freta. Ujęcie sprzed kościoła Paulinów pw. św. Ducha przy Nowomiejskiej w kierunku północnym. Na dalszym planie po lewej wylot ul. Długiej.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2338Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa. Ulica Mostowa. Ujęcie w kierunku wschodnim. Na wprost w głębi Dom Poprawy u zbiegu ul. Rybaki i Boleść.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2339Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa, 1945. Starówka. Figura Madonny z Dzieciątkiem na tle ściany ze śladami po kulach
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2341Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa. Ruiny kościoła Sakramentek pw. św. Kazimierza przy Rynku Nowego Miasta. Po lewej na drugim planie dom u zbiegu z ul. Pieszą.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2342Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa. Zniszczone kramy dominikańskie i dzwonnica przy kościele pw. św. Jacka przy ul. Freta. Ujęcie w kierunku południowym. Po prawej na dalszym planie kościół Paulinów pw. św. Ducha przy ul. Nowomiejskiej róg Długiej.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2343Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa. Ruiny tzw. Piwnic Gdańskich przy ul. Nowomiejskej róg Podwale. Na pierwszym planie most barbakanu.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2344Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Okres powojenny. Warszawa. Ruiny zabudowy przy wylocie ul. Krzywe Koło na Rynek Starego Miasta. Od lewej ruiny kamienicy Kazubowskiej przy Rynku Starego Miasta 30, kamienica Falkiewiczowska przy Rynku Starego Miasta 28, dom przy Krzywym Kole 2 z odsłoniętą elewacją od strony Kamiennych Schodków i ruiny kamienicy po stronie Barssa przy Rynku Starego Miasta 26
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2345Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa. Ruiny kościoła Sakramentek pw. św. Kazimierza przy Rynku Nowego Miasta.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2346Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa. Ruiny dzwonnicy kościoła Najświętszej Marii Panny przy ul. Przyrynek.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2347Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Warszawa. Ruiny kamienic przy ul. Jezuickiej, przy wylocie na Rynek Starego Miasta. Ujęcie w kierunku północnym.
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2348Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Okres powojenny. Warszawa. Ruiny kamienic po stronie Dekerta (po lewej) i Barssa (na wprost). Ujęcie z bramy kamienicy "Pod św. Anną" przy Rynku Starego Miasta 31 w kierunku wschodnim
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2349Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Okres powojenny. Warszawa. Absyda kościoła pw. św. Anny. Ujęcie od strony ul. Mariensztat
Nr inwentarzowy: MPW-IP/2350Data wykonania: 1945Autor zdjęcia: Danuta Smoszewska „Sawo”Źródło: MPW
Danuta Smoszewska „Sawo” urodziła się 22 sierpnia 1922 r. w Warszawie. Przed wojną była uczennicą gimnazjum i harcerką w 19 Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater na Pradze. We wrześniu 1939 r. przyjmowała meldunki od żołnierzy w budynku Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ulicy Nowogrodzkiej. W konspiracji od października 1942 r., odbyła szkolenie sanitarne i wojskowe. W Powstaniu służyła jako sanitariuszka i łączniczka, początkowo w budynku Elektrowni Powiśle, a od 6 sierpnia w pułku im. gen. Władysława Sikorskiego Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) w Domu Technika przy ul. Czackiego 3/5. Brała udział m.in. w zdobyciu kościoła p.w. św. Krzyża i komendy policji na Krakowskim Przedmieściu. 11 sierpnia doznała rozległego poparzenia. Od tego czasu przebywała w szpitalu polowym w budynku Komunalnej Kasy Oszczędności u zbiegu ulic Traugutta i Czackiego. 5 października opuściła miasto z ludnością cywilną, Z obozu przejściowego w Pruszkowie miała zostać przewieziona do Auschwitz. 13 października uciekła wraz z matką z pociągu i dostała się do Zakopanego. W marcu 1945 r. powróciła do Warszawy. W tym samym roku ukończyła studia w Szkole Głównej Handlowej. Pracowała w Banku Gospodarstwa Krajowego, Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów oraz Instytucie Mechanizacji Budownictwa. Po wojnie wielokrotnie zatrzymywana z powodu przynależności do Armii Krajowej. Zmarła 1 września 1996 r. w Warszawie.
Kolekcja Danuty Smoszewskiej obejmuje 32 zdjęcia wykonane w latach 1945-1947. Pierwsza grupa fotografii przedstawia czuwanie przy grobach i pomnikach powstańców na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Druga dokumentuje ruiny Starego Miasta. Dzięki zabiegom fotograficznym, takim jak miękkie światło, staranna i statyczna kompozycja oraz przemyślany sposób ujęcia, zdjęcia Danuty Smoszewskiej bardziej przypominają romantyczne wizje polskich pikotrialistów, niż realistyczną dokumentację zniszczeń miasta.
„Sawo” byłą ciotką znanego aktora Edwarda Dziewońskiego, a kolekcję jej zdjęć podarował Muzeum syn Edwarda, Roman Dziewoński.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie