Alfred Mensebach (93)

Niemiecki architekt, urodzony w 1905 na Pomorzu w miejscowości Bütow, dzisiejszym Bytowie. Po ukończeniu studiów architektonicznych we Wrocławiu pracował we Wrocławiu, Gdańsku, a następnie w Moskwie. W 1940 r. wydalony z ZSRR zamieszkał w Poznaniu, następnie w Krotoszynie, a w 1944 r. przeprowadził się do Leszna. We wrześniu 1944 r. przebywał w Warszawie jako członek tzw. Sprengkommando, oddziału działającego w strukturach Technische Nothilfe odpowiedzialnego za wysadzanie warszawskich budynków (koszary oddziału znajdowały się przy ul. Płockiej 13). Z tego okresu pochodzi kolekcja wykonanych przez niego zdjęć dokumentujących m.in. wysadzanie warszawskich budynków, wśród nich Zamku Królewskiego. Z Warszawy A. Mensebach wyjechał na początku października 1944 r. Po powrocie do Leszna część fotografii opracował w formie kartoteki.
Odnalezione w jego opuszczonym mieszkaniu zdjęcia znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w zbiorach Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
A. Mensebach zmarł w maju 1946 r. w Lipsku.

Szczegółowy biogram A. Mensebacha na stronach Instytutu Zachodniego: link

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych