Czy można zbudować dom w trzy tygodnie? Jak odnaleźć ukryte wśród kamienic brzuchale? Na którym warszawskim placu noc jest rozświetlana przez blask kandelabrów...
Czy można zbudować dom w trzy tygodnie? Jak odnaleźć ukryte wśród kamienic brzuchale? Na którym warszawskim placu noc jest rozświetlana przez blask kandelabrów? Gdzie ulice są przecięte na pół, a olbrzymi robotnicy spoglądają na spieszących się ludzi?
Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy gry miejskiej „Powrót Asiuni”. Przeniosą się oni do czasów powojennej Polski i spojrzą na Warszawę oczami Joasi – kilkunastoletniej dziewczynki, która wraz z koleżankami przemierza ulice swojej Małej Ojczyzny. Spotkają planujących nowe osiedla architektów i bijących normy robotników. Zagrają w „chłopka” i wezmą udział w nietypowej lekcji, a także odwiedzą niedostępne na co dzień wnętrza jednej z najstarszych warszawskich cukierni.
Podczas gry miejskiej zwykłe podwórka przedwojennych kamienic staną się widownią niecodziennych zdarzeń. Wśród tłumu przechodniów będzie można spotkać dziwnie wyglądających przybyszów z przeszłości. A cała rodzina zostanie wciągnięta w odszyfrowywanie mapy i wyjaśnianie piętrzących się zagadek.
Czas: sobota 16 maja 2015, start gry o godz. 15.00 i 16.15
Miejsce: Śródmieście Południowe (punkt startowy zosta po rejestracji)
Uczestnicy: Rodziny z dziećmi w wieku 6-10 lat
Obowiązuje REJESTRACJA INTERNETOWA > (od 8 maja do wyczerpania miejsc)
Gra miejska "Powrót Asiuni" to propozycja Muzeum Powstania Warszawskiego dla najmłodszych na Noc Muzeów. ZOBACZ PEŁNY PROGRAM >
„KRASNALE I OLBRZYMY” – informacje o książce
„Krasnale i olbrzymy” to książka dla dzieci autorstwa Joanny Papuzińskiej z ilustracjami Macieja Szymanowicza, opowiadająca o powojennej Warszawie.
W 2011 roku Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Wydawnictwem Literatura wydało książkę „Asiunia”, w której Joanna Papuzińska, opisując swoje własne przeżycia okupacyjne opowiada dzieciom o trudnym czasie wojny. Świadectwem ogromnego sukcesu „Asiuni” były nie tylko liczne nagrody, ale przede wszystkim ogromna popularność wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców.
Bazując na doświadczeniach pierwszej książki podjęliśmy próbę przedstawienia historii Warszawy i jej mieszkańców ustami Asiuni w nowej serii wydawniczej „Rodzinnie o historii”. Pierwszą książką w serii była opowieść o Powstaniu Warszawskim - „Mój tato szczęściarz”.
„Krasnale i olbrzymy” to druga książka w serii rodzinnych spacerowników. Czytelnicy spotkają w niej kilka lat starszą Asiunię - Joasię. Tym razem zabierze nas ona na spacer po swojej małej ojczyźnie, nad którą króluje ulica Marszałkowska. Autorka opisuje w książce zmiany, jakie zachodzą po wojnie w Warszawie i całej Polsce. Są one ukazane przez pryzmat dziecięcych doświadczeń i pragnień. Spotkamy więc Joasię na szkolnej przerwie, grającą z koleżankami w podwórkowe zabawy i idącą do sklepu. Książka uświadamia, jak zmiany polityczne i gospodarcze widziane są oczyma dziecka, któremu władza ludowa zdaje się być „władzą lodową”, a największym smutkiem jest zniknięcie znajomych sklepików i zaprzyjaźnionych sprzedawców.
„Krasnale i olbrzymy” to wzruszająca opowieść, pięknie zilustrowana, którą czyta się jednym tchem i wylewa niejedną łzę. To książka o niekończącej się historii miasta, do której każdy z czytelników może napisać kolejne rozdziały. Rodzice, dziadkowie, nauczyciele mogą zabrać dzieci na spacer i wspólnie spróbować odnaleźć wciąż bijące serce Warszawy.”
– Joanna Białobrzeska, pedagog i autorka książek dla dzieci i nauczycieli
PREMIERA KSIĄŻKI „KRASNALE I OLBRZYMY” – 16 maja 2015, godz. 18.00
Uczestnicy: Warszawiacy bez limitu wieku
Gość specjalny: Joanna Papuzińska – bohaterka i autorka książki
Miejsce: Aula na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19
Wydawca książki: Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Literatura
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka
Patronat medialny nad książką: Qlturka.pl, Czasdzieci.pl, Miastodzieci.pl
Współpraca w organizacji gry miejskiej: Politechnika Warszawska, Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Cukiernia B.Wróbel.