Dziś, 15 kwietnia, o godz. 14.00 w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się msza święta w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
W najbliższą niedzielę 6 GRUDNIA o godz. 13.30 w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego (po Mszy św.) odbędzie się spotkanie z pokazem slajdów poświęcone błogosławionej s. Alicji Kotowskiej. WSTĘP WOLNY.
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” trwa modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Niech to miejsce przypomina nam ludzką nędzę, śmierć, cierpienie - powiedział wczoraj prymas Józef Glemp, celebrując pierwszą mszę św. w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prezydent m. st. Warszawy Lech Kaczyński ma zaszczyt zaprosić na pierwszą Mszę Św. w Kaplicy pod wezwaniem bł. Józefa Stanka przy Muzeum Powstania Warszawskiego celebrowaną przez Jego Eminencję Józefa Kardynała Glempa. Uroczystość od...
Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje zadanie "Modernizacja części ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego". Prace zakończą się w grudniu 2023.
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” przeprowadzona została modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miło nam poinformować, że w ramach funduszu prewencyjnego przyznanego przez mecenasa Muzeum - PZU SA i PZU Życie SA - mogliśmy wymienić uszkodzone szyby w szklanej podłodze w Sali pod Liberatorem oraz zakupić macierz zabezpieczającą najcenniejsze muzealne zbiory wraz z niezbędnymi do jej uruchomienia urządzeniami sieciowymi i przeciwpożarowymi.
W Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniona została nowa sala ekspozycyjna „Niemcy w Warszawie”. Ekspozycja znajduje się w podziemiach budynku Muzeum Powstania Warszawskiego, pod Halą B, schodami w dół przy kinie.
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsce pamięci” Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało 350 000 zł dotacji na dokończenie remontu pod stałą ekspozycję muzealną o żołnierzach wyklętych w podziemiach Ministerstwa Sprawiedliwości.
W Muzeum Powstania Warszawskiego zakończył się kolejny etap modernizacji ekspozycji stałej. Dzięki tegorocznemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie Działań Muzealnych” wymieniono 122 m kw. wydruków ekspozycyjnych na nowe, ponadto pojawiło się 7 nowych gablot, a kolejnych 15 zostało poddane znaczącym naprawom.
Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych, w tym przedstawiających dzieje XX-wiecznych wojen i totalitaryzmów. Przed takim problemem stanęli także twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyjęliśmy założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej.
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
Muzeum posiada dwa oddziały: Instytut Stefana Starzyńskiego i Fotoplastikon Warszawski oraz stałą ekspozycję zewnętrzną Cele bezpieki.
Zapoznaj się z historią Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego zarządzają następujące osoby
Skontaktuj się z Muzeum Powstania Warszawskiego
Przez 12 lat funkcjonowania Muzeum otrzymało wiele nagród
Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje osób na następujące stanowiska:
Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Muzeum Powstania Warszawskiego
Bądź częścią projektów historycznych, edukacyjnych i kulturowych, upamiętniających Powstanie Warszawskie.
Informacje podstawowe dotyczące zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Dorosłe osoby indywidualne oraz rodzice z dziećmi mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia Muzeum.
Muzeum Powstania Warszawskiego tworzą przede wszystkim pamiątki, archiwalia i relacje. Od 1981 roku pamiątki zbierano w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, z nadzieją na ekspozycję w miejscu godnym ich pamięci. W 2003 roku rozpoczęła się akcja zbierania eksponatów dla nowo powstającego Muzeum Powstania Warszawskiego.
sierpnia 1944
14 dzień Powstania
września 1944
51 dzień Powstania
61 dzień Powstania
12 dzień Powstania
2 dzień Powstania
1 dzień Powstania
58 dzień Powstania
23 dzień Powstania
46 dzień Powstania
48 dzień Powstania
18 dzień Powstania
października 1944
63 dzień Powstania
39 dzień Powstania
43 dzień Powstania
6 dzień Powstania
32 dzień Powstania
Już w maju 1944 samoloty sowieckie zrzucają nad Warszawą ulotki nawołujące do akcji zbrojnej. Obawy o wywołanie powstania przez ludzi Moskwy nie są więc bezpodstawne. Na terenach wyzwalanych przez Armię Czerwoną komuniści stosują strategię faktów dokonanych. 22 lipca wieczorem Radio Moskwa informuje o powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. 27 lipca radio podaje informację o zawarciu dnia poprzedniego umowy pomiędzy Stalinem a PKWN. Na jej mocy PKWN otrzymuje zezwolenie na organizowanie administracji na zachód od tzw. linii Curzona. Odcina ona od Polski 1/3 jej przedwojennego terytorium: urodzajną Galicję ze stołecznym Lwowem, Polesie i Wileńszczyznę. Jednocześnie PKWN podpisuje umowę o poddaniu jurysdykcji sowieckiej przestępstw popełnionych „w strefie działań wojennych”. Postawa Sowietów jest dwulicowa.
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się