Zapraszamy 17 STYCZNIA dzieci w wieku 10-12 lat na warsztaty "Zawiszacy tacy jak My", których gościem będzie sam powstańczy "Zawiszak" Jerzy Kasprzak ps. Albatros. Na warsztatach będzie można nauczyć się przekazywać informacje bez używania głosu i...
Spotkania z historią dla dzieci w wieku 11 i 12 lat, to rodzinne zajęcia podczas których najmłodsi goście Muzeum Powstania Warszawskiego poznają historię rówieśników z 1944 roku. ...
Po trzech tygodniach oczekiwania do Muzeum Powstania Warszawskiego dotarła kolekcja powstańczej poczty polowej. 19 marca ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Muzeum Powstania Warszawskiego kupiło kolekcję 9 lutego podczas aukcji w Dus
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” trwa modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, gościem cyklu „Na pierwszej linii. Spotkania z polskimi fotografami wojennymi” będzie Chris Niedenthal.
Informujemy, że 1.08 Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne dla zwiedzających w godz. od 10.00 do 18.00.
W najbliższy czwartek na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera nowego cyklu zatytułowanego „1 sierpnia o północy - rozmowy z reżyserami teatralnymi”. Gościem specjalnym będzie Krystyna Janda. W kolejnych tygodniach będziemy emitować rozmowy z reżyserami teatralnymi, którzy na zaproszenie Muzeum tworzyli spektakle na rocznice Powstania Warszawskiego. Będą to m.in. Agnieszka Glińska, Natalia Korczakowska, Agnieszka Korytkowska czy Michał Zadara.
Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje zadanie "Modernizacja części ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego". Prace zakończą się w grudniu 2023.
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” przeprowadzona została modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miło nam poinformować, że w ramach funduszu prewencyjnego przyznanego przez mecenasa Muzeum - PZU SA i PZU Życie SA - mogliśmy wymienić uszkodzone szyby w szklanej podłodze w Sali pod Liberatorem oraz zakupić macierz zabezpieczającą najcenniejsze muzealne zbiory wraz z niezbędnymi do jej uruchomienia urządzeniami sieciowymi i przeciwpożarowymi.
W Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniona została nowa sala ekspozycyjna „Niemcy w Warszawie”. Ekspozycja znajduje się w podziemiach budynku Muzeum Powstania Warszawskiego, pod Halą B, schodami w dół przy kinie.
Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych, w tym przedstawiających dzieje XX-wiecznych wojen i totalitaryzmów. Przed takim problemem stanęli także twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyjęliśmy założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej.
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
Muzeum posiada dwa oddziały: Instytut Stefana Starzyńskiego i Fotoplastikon Warszawski oraz stałą ekspozycję zewnętrzną Cele bezpieki.
Muzeum Powstania Warszawskiego zarządzają następujące osoby
Skontaktuj się z Muzeum Powstania Warszawskiego
Zapoznaj się z historią Muzeum Powstania Warszawskiego
Przez 12 lat funkcjonowania Muzeum otrzymało wiele nagród
Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje osób na następujące stanowiska:
Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Muzeum Powstania Warszawskiego
Bądź częścią projektów historycznych, edukacyjnych i kulturowych, upamiętniających Powstanie Warszawskie.
Informacje podstawowe dotyczące zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Dorosłe osoby indywidualne oraz rodzice z dziećmi mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia Muzeum.
Muzeum Powstania Warszawskiego tworzą przede wszystkim pamiątki, archiwalia i relacje. Od 1981 roku pamiątki zbierano w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, z nadzieją na ekspozycję w miejscu godnym ich pamięci. W 2003 roku rozpoczęła się akcja zbierania eksponatów dla nowo powstającego Muzeum Powstania Warszawskiego.
sierpnia 1944
1 dzień Powstania
września 1944
41 dzień Powstania
33 dzień Powstania
61 dzień Powstania
46 dzień Powstania
48 dzień Powstania
32 dzień Powstania
14 dzień Powstania
51 dzień Powstania
lipca 1944
1 dzień do rozpoczęcia
5 dzień Powstania
12 dzień Powstania
2 dzień Powstania
58 dzień Powstania
23 dzień Powstania
45 dzień Powstania
października 1944
62 dzień Powstania
52 dzień Powstania
18 dzień Powstania
63 dzień Powstania
39 dzień Powstania
43 dzień Powstania
6 dzień Powstania
Już w maju 1944 samoloty sowieckie zrzucają nad Warszawą ulotki nawołujące do akcji zbrojnej. Obawy o wywołanie powstania przez ludzi Moskwy nie są więc bezpodstawne. Na terenach wyzwalanych przez Armię Czerwoną komuniści stosują strategię faktów dokonanych. 22 lipca wieczorem Radio Moskwa informuje o powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. 27 lipca radio podaje informację o zawarciu dnia poprzedniego umowy pomiędzy Stalinem a PKWN. Na jej mocy PKWN otrzymuje zezwolenie na organizowanie administracji na zachód od tzw. linii Curzona. Odcina ona od Polski 1/3 jej przedwojennego terytorium: urodzajną Galicję ze stołecznym Lwowem, Polesie i Wileńszczyznę. Jednocześnie PKWN podpisuje umowę o poddaniu jurysdykcji sowieckiej przestępstw popełnionych „w strefie działań wojennych”. Postawa Sowietów jest dwulicowa.
1 września 1939 roku III Rzesza, na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow, zawartego w sierpniu 1939, a przewidującego podział Polski pomiędzy agresorów na linii rzek Narew, Wisła i San, atakuje Polskę na lądzie, morzu i w powietrzu. Kolejna wojna światowa staje się faktem.
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się