Zygmunt Bonifacy Nieciecki

Pseudonim:
"Sigis"
Data urodzenia:
1918-06-05
Data śmierci:
2008-02-14
Funkcja:
-
Stopień:
podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Stanisława
Praca w okresie okupacji:
W 1941 r. podjął pracę w PWPW, jako pomocnik kowala, a następnie kontroler w papierni PWPW na warszawskim Mokotowie i w Jeziornie, a od 1942 r. do momentu wybuchu Powstania pracował w oddziale Straży Pożarnej.
Oddział:
W dniach 1-2.08.1944 r. wziął udział w zdobyciu siedziby PWPW przy ul. Sanguszki oraz jej późniejszej obronie jako żołnierz zgrupowania "Róg", kompanii PWB/17/S majora "Pełki". Na Starym Mieście walczył do opuszczenia dzielnicy przez oddziały powstańcze.
Losy po Powstaniu:
2.09.1944 r. ujęty przez Niemców i jako cywil wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, a następnie do obozu koncentracyjnego KL Leitmeritz (w Litomierzycach - filia obozu KL Gross-Rosen) w Czechosłowacji.
Losy po wojnie:
Od lipca 1945 r. był pracownikiem łódzkiego oddziału PWPW, gdzie był odpowiedzialny za odtworzenie technologii produkcji znaków wodnych. Członek zespołu realizatorskiego pierwszego wykonanego w kraju banknotu o nominale 1000 zł. W 1946 r. opracował technologię produkcji eguterów (znaków wodnych) ze znakiem ciągłym. We wrześniu 1948 r. został oddelegowany do PWPW w Warszawie, gdzie założył eguternię - pracownię znaków wodnych. W 1949 r., samodzielnie wykonał serię znaków wodnych według projektu znanego rysownika Wacława Borowskiego dla banknotów wprowadzonych podczas reformy pieniężnej w Polsce z 1950 r. Od 1949 r. pełnił w Wytwórni między innymi funkcję: modelarza znaków wodnych, artysty plastyka i kierownika pracowni znaków wodnych którą sprawował do momentu przejścia na emeryturę w 1983 r.
Miejsce śmierci:
Warszawa, pochowany 20.02.2008 r. na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.
Zygmunt Bonifacy Nieciecki Pseudonim: "Sigis" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter