Pseudonim:
"Winnicki"
Data urodzenia:
1920-04-01
Data śmierci:
1944-08-31
Funkcja:
dowódca drużyny
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 141 Miejsce: 35
Stopień:
kapral podchorąży (1943), plutonowy podchorąży (wniosek awansowy z dnia 12.08.1944), sierżant podchorąży
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Nicefor - Maria
Udział w konspiracji 1939-1944:
Dział Legalizacji i Przerzutów Granicznych Oddziału V (Łączność i Dowodzenie) Komendy Głównej Armii Krajowej. Dowódca grupy zwanej "Kmitówką", "Bacówką".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton "Motyla", pluton "Sewera"; podczas desantu kanałowego zastępca por. "Cedry" i jednocześnie dowódca 2. drużyny.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - pl. Bankowy.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych. Wniosek odznaczeniowy z dnia 17.08.1944 r. z uzasadnieniem: "Od 22-25 w plutonie por. "Motyla". Odznaczył się osobistą odwagą na Karolkowej w walce z czołgami oraz w natarciu na Stawki".
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Brat Kazimierz walczył w tym samym oddziale.
Miejsce(okoliczności) śmierci:
Poległ na pl. Bankowym podczas walki desantu kanałowego batalionu "Czata 49", wykonanego w ramach "akcji przebicia" oddziałów staromiejskich w kierunku pl. Żelaznej Bramy.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Bracia  Kazimierz  i Wojciech  Perzyńscy - październik 1943 r. Na zdjęciu Kazimierz ps.  "Kawecki" stoi po lewej,  Wojciech ps. "Winnicki" po prawej stronie. Fot. z archiwum rodzinnego Piotra Cedrzyńskiego.

Bracia Kazimierz i Wojciech Perzyńscy - październik 1943 r. Na zdjęciu Kazimierz ps. "Kawecki" stoi po lewej, Wojciech ps. "Winnicki" po prawej stronie. Fot. z archiwum rodzinnego Piotra Cedrzyńskiego.

Rewers zdjęcia Kazimierza i Wojciecha z dedykacją dla Matki. Fot. datowana na październik 1943 r. Z archiwum rodzinnego Piotra Cedrzyńskiego

Rewers zdjęcia Kazimierza i Wojciecha z dedykacją dla Matki. Fot. datowana na październik 1943 r. Z archiwum rodzinnego Piotra Cedrzyńskiego

Nasz newsletter