Pseudonim:
"Sławski"
Data urodzenia:
1899-01-04
Data śmierci:
1966-03-07
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant
Miejsce urodzenia:
Briańsk
Działalność do 1939 r.:
W 1917 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim po kierunkiem prof. Marcelego Handelsmana. W 1920 r. uczestniczył jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej. Po bezterminowym urlopowaniu z wojska ponownie podjął studia historyczne. Od 1922 r. pracował w Wojskowym Instytucie Naukowo-Wydawniczym, w 1928 r. przemianowanym na Wojskowe Biuro Historyczne. W 1932 r. uzyskał tytuł doktora z zakresu historii. Członek komitetu redakcyjnego "Przeglądu Socjalistycznego" (1932-1933), współpracownik "Encyklopedii Wojskowej".
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. uczestniczył w cywilnej obronie Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy)
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy)
Szlak bojowy:
Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu jenieckiego Gross Born (Oflag II D)
Numer jeniecki:
101536
Miejsce śmierci:
Otwock
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera C 2, rząd 6, grób 15
Informacje dodatkowe:
Profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej, członek PPS. Już od jesieni 1939 r. działał w Służbie Zwycięstwu Polski. Początkowo zajmował się nasłuchem stacji radiowych, zaś do marca 1940 r. kierował Wojskowym Biurem Historycznym, w strukturach Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Wydawał miesięcznik "Insurekcja". Wraz z płk. Alojzym Horakiem redagował od 10 czerwca 1940 r. pismo "Żołnierz Polskiego w Kampanii Wrześniowej", które drukowane było początkowo jako dodatek do "Wiadomości Polskich". Od numeru 32 z listopada 1941 r. dodatek ukazywał się pod zmienionym tytułem - jako miesięcznik "Żołnierz Polski w II Wojnie Światowej". Od 1942 r. pismo – kierowane w dalszym ciągu przez Stanisława Płoskiego – było dodatkiem do "Żołnierza Polskiego". Ostatni, pięćdziesiąty czwarty numer, ukazał się w czerwcu 1944 r. Prywatnie żonaty z Ewą Prauss-Płoską z Oddziału Specjalnego (OS) "Lena" - "Dysk", "Disk" ("Dywersja i Sabotaż Kobiet"), córką Ksawerego Praussa i Zofii Praussowej. Ojciec Zofii Romaszewskiej.
Stanisław Płoski Pseudonim: "Sławski" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter