Pseudonim:
"Doman"
Data urodzenia:
1924-06-11
Data śmierci:
1944-09-08
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 160 Miejsce: 67
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Janina z domu Kozłowska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Gimnazjum Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie oraz kursów zawodowych*. Tuż przed Powstaniem zdał w warunkach konspiracyjnych maturę.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi - Junior" ("Sępy"). Do konspiracji wprowadzony przez kolegę Marka Peszke ps. "Grey" (1924-1994)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Wilcza 46 m. 29.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi - Junior" ("Sępy")
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce śmierci:
Poległ podczas obrony kina "Colosseum" przy ul. Nowy Świat 19.
Miejsce pochówku:
Miejsce pochówku nieznane - ciała nie odnaleziono. Upamiętniony symbolicznie w kwaterze Batalionu "Kiliński" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (mogiła symboliczna) oraz na tablicy na grobie rodzinnym na Starych Powązkach (kw. 139)
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie).
Losy rodziny - rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Młodsza siostra "Domana" - Danuta Wochnik ps. „Brzoza”, po mężu Dyjas ur. 22.01.1930 r. od 1942 roku należała do Szarych Szeregów (16. ŻDH Warszawa Ochota - drużyna przy szkole imienia Wandy Szachtmajerowej.) Brała udział w Powstaniu Warszawskim w Pomocniczej Służbie Harcerskiej, cały czas w rejonie Śródmieście Południowe.
    "19 sierpnia 44r. brat, korzystając z przepustki, odwiedził nas na ul Wilczej (ojca i mnie). Dowiedziałam się wtedy od niego o jego dotychczasowych losach w ramach przynależności do Bat. Kilińskiego. Niestety widziałam go wtedy ostatni raz. Moje próby odnalezienia go w czasie powstania, w połowie września 44r., spełzły na niczym. Wychodząc z Warszawy z ludnością cywilną nic nie wiedziałam co się z nim stało a potem byłam w niewoli w Niemczech. Młodsza od mojego brata Radomiła o 6 lat wiedziałam o jego przynależności do AK ale nie znałam ( i ze względu na obowiązującą przed powstaniem ścisłą konspiracje nie chciałam znać!) bliższych szczegółów jego przydziału itd. Przy dużej różnicy wieku słabo też znałam jego kolegów. Stworzyło to wielkie trudności w odtworzeniu jego końcowych losów. Po powrocie z niewoli (styczeń1946) z trudem udało mi się odnaleźć rodziców jednego z kolegów Radka pod ich starym adresem. "
Informacje dodatkowe:
Przed wojną jego ojciec - Jan Wochnik był głównym księgowym w jednym z ministerstw. Nauka Radomiła w czasie okupacji: uczeń zawodu krawieckiego, mistrz Hartman, Plac 3 Krzyży 14 Warszawa Kursy przygotowawcze do Szkoły Zawodowej II st Nr. 2 – Koszykowa 75.(lata 1940/1941); Szkoła Fotograficzna II st., ul. Konwiktorska 45; praktyka wakacyjna (1941r.); Szkoła Zawodowa Dokształcająca, Warszawa, Drewniana 8 (1941/1942 r.) Praktyka zawodowa: cukrownia „Michałów” Leszno k/ Błonia. 1941r. Farbiarnia Współczesna ul. Okopowa 60 praktyka wakacyjna 1942 r. Państwowa Szk. Chemiczno-Ceramiczna, Warszawa, Hoża 88 - 1942/43r. i 1943/44r. Po ukończeniu tej szkoły oficjalnie otrzymał 15 lipca 1944r tytuł technika chemika a nieoficjalnie uzyskał tuż przed powstaniem świadectwo maturalne. W latach 1936-1942 r. mieszkał wraz z rodziną w Komorowie k/Warszawy, gm. Helenów, ul. Spacerowa 15, w domu rodziców, który został sprzedany w 1942r. z powodu trudnych warunków finansowych (wcześniej - w pierwszych dniach września 1939 roku dom został zniszczony i obrabowany przez Niemców). Od 1942 r. Radomił Wochnik mieszka w Warszawie przy ul. Górczewskiej 6, a przed powstaniem przy ul. Wilczej 46 m. 29. Do konspiracji wprowadzony przez kolegę Marka Peszke ps. "Grey". Wg. danych od kol. Peszke rekrutacja nastąpiła na przełomie 1942/43r. i dotyczyła paczki przyjaciół, którzy razem odbywali praktykę w cukrowni Michałów w 1941r. i byli uczniami Liceum Chem.- Ceramicznego w Warszawie. Ze względu na obowiązującą w czasie okupacji bezwzględną konspiracje dalsze szczegóły nie były rodzinie znane i nie udało się ich ustalić po wojnie. W czasie powstania służył w 3 kompanii „Szare Szeregi” Junior („Sępy”) dowódca Tadeusz Usarzewski „Tadeusz”, szef Kompanii Mieczysław Antoni Tomaszewski „Tomek”, 6. drużyna - d-ca : ppor. Zbigniew Jeżewski „Jerzy”, "Jeż". Kwatera: Szkoła im. św. Wojciecha ul. Górskiego 2 , następnie Bracka 18. Uczestniczył w walkach o szkołę, zdobyciu i utrzymaniu budynku Poczty Głównej, utrzymaniu w rękach powstańczych bud. PAST-y. Nowego Światu i kina Colosseum. Okoliczności śmierci na podstawie informacji zebranych przez Marka Peszke w 1946 r. i przekazanych siostrze poległego w liście ( list w domowym archiwum Danuty Wochnik - Dyjas) "Doman" został ciężko ranny 08. 09. 1944 r. na terenie widowni Colosseum. Pomimo silnego ostrzału niemieckiego prowadził w ten dzień do ataku resztki drużyny. Gdy padł trafiony wzywał pomocy nie mogąc się samemu wycofać. Wysłano po niego sanitariuszkę, która została zabita przy nim. Potem był kontratak Niemców i "Doman" zniknął z przedpola, prawdopodobnie zabrali go Niemcy. Po wojnie siostrze nie udało się odnaleźć zwłok, pomimo obecności przy wszystkich ekshumacjach prowadzonych w okolicy. Rodzinie pozostała nadzieja, że się może cudem odnajdzie. Czas zaprzeczył nadziei. W powoli porządkowanych i uzupełnianych rejestrach batalionu „Kiliński” Radomił Wochnik figuruje dziś jako „poległy w obronie Colosseum”.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej: Stanisław Brzosko „Socha”, Tadeusz Aniołek „Kot”; archiwum rodzinne p. Danuty Wochnik-Dyjas, Batalion A.K. „Kiliński” 1940-1984 Wa-wa, sierpień 1984; Księga Poległych Bat. AK Wa-wa czerwiec 1987; Informator Klubu 3. Komp. Bat. AK „Kiliński” ECHO 166 Rok V W-wa, marzec 1995 r. oraz Bronisław Lubicz-Nycz "Batalion „Kiliński” AK 1940-1944" PWN W-wa1986.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Radomił Wochnik ps. "Doman" (1924-1944).  Fot. z archiwum rodzinnego, udostępniła p. Danuta Wochnik-Dyjas, siostra Powstańca (2015)

Radomił Wochnik ps. "Doman" (1924-1944). Fot. z archiwum rodzinnego, udostępniła p. Danuta Wochnik-Dyjas, siostra Powstańca (2015)

Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Anna Dyjas-Pokorska, siostrzenica. Skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego, 01/2025

Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Anna Dyjas-Pokorska, siostrzenica. Skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego, 01/2025

Świadectwo urodzenia Radomiła Wochnika. Dokument  z archiwum rodzinnego p. Danuty Wochnik-Dyjas

Świadectwo urodzenia Radomiła Wochnika. Dokument z archiwum rodzinnego p. Danuty Wochnik-Dyjas

Dokument  z archiwum rodzinnego p. Danuty Wochnik-Dyjas

Dokument z archiwum rodzinnego p. Danuty Wochnik-Dyjas

Mogiła symboliczna żołnierzy poległych w obronie linii Nowy Świat - Colloseum. Cmentarz  Wojskowy  na Powązkach. Fot. z archiwum A.Dławichowskiego / MPW

Mogiła symboliczna żołnierzy poległych w obronie linii Nowy Świat - Colloseum. Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Fot. z archiwum A.Dławichowskiego / MPW

Dokument  z archiwum rodzinnego p. Danuty Wochnik-Dyjas

Dokument z archiwum rodzinnego p. Danuty Wochnik-Dyjas

Nasz newsletter