Data urodzenia:
1926-12-10
Pseudonimy:
"Beski", "7511"
Numer legitymacji AK:
4145
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Irena
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń szkoły w Babicach pod Warszawą, a po przeniesieniu się rodziny do Poznania uczeń tamtejszej szkoły św. Zofii. W czasie okupacji uczęszczał do szkoły rolniczej inżyniera Wiśniewskiego oraz na tajne komplety.
Udział w konspiracji 1939-1945:
Marian Sedlaczek jesienią 1941 r. wstąpił do Hufców Polskich. W czerwcu 1944 r. tuż przed Powstaniem, skończył kurs podoficerski.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion NOW-AK "Gustaw" - 4. kompania "Harcerska" - I pluton
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat-bliźniak
Stanisław służył w tym samym plutonie.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV-B Mühlberg
Losy po wojnie:
6 lipca 1952 r. przyjął święcenia kapłańskie (został wyświęcony w Paryżu przez abp. Giuseppe Roncallego, późniejszego papieża Jana XXIII). Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Rosku nad Notecią (1974-1980). W 1980 r. wyjechał jako misjonarz do Senegalu i pracował w Niższym Seminarium Duchownym w Ngazobil. Od 1998 r. rezydent w parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu.
Odznaczenia i awanse :
Decyzją Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, w czerwcu 2013 awansowany do stopnia podporucznika, a w lipcu 2013 odznaczony przez niego Złotym Krzyżem Zasługi.
Miejsce pochówku:
Poznań. Pochowany na cmentarzu parafialnym parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza ul. Nowina 1 (cmentarz Jeżycki)
Informacje dodatkowe:
Jego ojciec, Stanisław Sedlaczek był jednym z twórców harcerstwa w Polsce. Do 1930 roku pracował w Ministerstwie Oświaty, gdzie był referentem do spraw harcerskich. Pedagog, instruktor, współzałożyciel i pierwszy naczelnik Hufców Polskich. Aresztowany przez Niemców, zginął w 1941 r. w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Marian po całorocznym kursie podoficerskim i egzaminie przed komisją oficerów NOW mianowany w połowie czerwca 1944 starszym strzelcem. Pod koniec Powstania awansowany do stopnia kaprala podchorążego. Dowiedział się o tym od dowódcy I plutonu ppor. Zbigniewa "Wilanowskiego" Fallenbuhla i od dowódcy Kompanii Harcerskiej - Por. "Kostki" - Pszczółkowskiego, których spotkał w czerwcu 1945, w Lubece koło Hamburga.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-teczka: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW, UdsKiOR
Archiwum Historii Mówionej: