Pseudonim:
"San"
Data urodzenia:
1919-12-06
Data śmierci:
2015-04-01
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant podchorąży
Miejsce urodzenia:
Suwałki
Imiona rodziców:
Zygmunt - Janina z domu Maliszewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1940 r. - VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania łączności - pluton łączności 607. Podczas okupacji grał w drużynie "Błysku" Warszawa, był też współorganizatorem konspiracyjnych meczów o mistrzostwo miasta. Ukończył tajną szkołę podchorążych
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania łączności - pluton łączności 607
Szlak bojowy:
Praga
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego młodszy brat Zbigniew Wiesław Rylski ps. Brzoza (rocznik 1923) brał udział w walkach w III Obwodzie Wola WO AK, a następnie został wcielony do II plutonu szturmowego 1. kompanii batalionu "Parasol", z którym przeszedł cały szlak bojowy aż po Górny Czerniaków i przeprawę przez Wisłę.
Losy po wojnie:
Piłkarz i działacz piłkarski. Po zakończeniu wojny był zawodnikiem robotniczej reprezentacji Polski, grał też w Marymoncie Warszawa, gdzie pracował następnie jako działacz i pełnił w nim kilkukrotnie funkcję prezesa. Członek PZPN, prezesował też Warszawskiemu Okręgowym Związku Piłki Nożnej. W 1954 był jedną z ośmiu osób, które podpisały akt założycielski UEFA. Od czerwca 1956 oraz od 8 do 17 czerwca 1964 i od 6 lipca 1966 do 7 czerwca 1968 był członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA (jako pierwszy Polak w historii), będąc jednocześnie łącznikiem pomiędzy PZPN a UEFA. Zasiadał też w komisjach zajmujących się organizacją Pucharu Mistrzów oraz mistrzostw Europy. W latach 1959–1972 był sekretarzem generalnym PZPN. Za wybitne zasługi dla rozwoju sportu piłkarskiego oraz za działalność społeczną został postanowieniem prezydenta RP z 7 listopada 2001 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 został uhonorowany Rubinowym Orderem Zasługi UEFA (Order of Merit in Ruby). Leszek Juliusz Rylski był jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej piłki nożnej, z którą związany był przez 78 lat.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kwatera 36 H, rząd 2, grób 19.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej: Leszek Rylski, Warszawa, 2 lipca 2009 roku oraz rozmowa dotycząca działalności sportowej, piłki nożnej, przeprowadzona przez Michała Pola 3 marca 2012 roku w Warszawie, archiwum rodzinne p. Zbigniewa Rylskiego ps. Brzoza, brata Leszka
Archiwum Historii Mówionej:
Leszek Juliusz Rylski Pseudonim: "San" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ppłk.  Zygmunt Ignacy Rylski (1898-1945) z synami: Zbigniewem Wiesławem Rylskim (z lewej) i Leszkiem Juliuszem Rylskim (na zdjęciu po prawej.) Fot. z archiwum rodzinnego p.  Zbigniewa  Rylskiego ps. Brzoza

Ppłk. Zygmunt Ignacy Rylski (1898-1945) z synami: Zbigniewem Wiesławem Rylskim (z lewej) i Leszkiem Juliuszem Rylskim (na zdjęciu po prawej.) Fot. z archiwum rodzinnego p. Zbigniewa Rylskiego ps. Brzoza

Drużyna piłkarska klubu „Marymont” podczas rozgrywek o Mistrzostwo Warszawy w 1943 r. Stoją: Borowiecki, Sawicki, Cybulski, Szczawiński, Leszek Rylski, Jagodziński, Pacholski, Stolarczyk. Na dole od lewej: Góźdź, Różycki, Matuszewski. Zbiory prywatne. Fot. została opublikowana w książce p. Juliusza Kuleszy pt. "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie".

Drużyna piłkarska klubu „Marymont” podczas rozgrywek o Mistrzostwo Warszawy w 1943 r. Stoją: Borowiecki, Sawicki, Cybulski, Szczawiński, Leszek Rylski, Jagodziński, Pacholski, Stolarczyk. Na dole od lewej: Góźdź, Różycki, Matuszewski. Zbiory prywatne. Fot. została opublikowana w książce p. Juliusza Kuleszy pt. "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie".

Leszek  Juliusz Rylski „San”. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Leszek Juliusz Rylski „San”. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Cmentarz Bródnowski w Warszawie - miejsce pochowania Leszka Rylskiego

Cmentarz Bródnowski w Warszawie - miejsce pochowania Leszka Rylskiego

Nasz newsletter