Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton ppor. "Ruska"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Okoliczności śmierci:
Zmarł w wyniku odniesionych ran w sierpniu 1944 r. Miejsce spoczynku nieznane. Jego nazwisko wyryte jest symbolicznie na płycie nagrobnej rodziny Maringe na Cmentarzu Powązkowskim.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Starszy brat Andrzej był żołnierzem tego samego plutonu. Poległ 18.09.1944 r. w rejonie Okrąg na Górnym Czerniakowie.
Informacje dodatkowe:
Ojciec Andrzeja i Leszka, Leonard Witold Maringe (1890-1966) był dyrektorem Departamentu Rolnictwa Delegatury Rządu RP (już od listopada 1939 współdziałał w organizowanej przez mjr. Jana Włodarkiewicza (pseud. „Darwicz") konspiracyjnej organizacji Tajna Armia Polski - Znak- Konfederacja Zbrojna (TAP), w której przejął zagadnienia rolne. Następnie był dyr. Departamentu Rolnictwa w Delegaturze Rządu na Kraj. Kierował akcją szkolenia rolników dla przyszłej administracji państwowej i spółdzielczości rolniczej oraz przygotowywał założenia powojennego ustroju wsi polskiej, które później, w czasie powstania warszawskiego, ogłoszono w Dzienniku Ustaw) Lata młodzieńcze chłopcy spędzili z rodzicami w kupionym przez ojca w 1919 r. majątku Lenartowo. W 1939 roku rodzina została
wysiedlona przez Niemców do Generalnej Guberni i zamieszkała w Warszawie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.