Data urodzenia:
1921-01-22
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 178 Miejsce: 3
Stopień:
kapral podchorąży rezerwy piechoty
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Stefania z domu Zieleńczyk
Wykształcenie:
Od 1933 r. uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, gdzie w maju 1939 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. W jego klasie uczyli się późniejsi żołnierze warszawskich Grup Szturmowych: Tadeusz "Zośka" Zawadzki i Jan "Rudy" Bytnar. Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych. W czasie nauki w gimnazjum należał do Organizacji Młodzieży Socjalistycznej "Spartakus", półlegalnej organizacji młodzieży szkół średnich pod patronatem PPS, ale i związanej z KZMP (Komunistyczny Związek Młodzieży Polski). Używał wówczas pseudonimu "Emil". Od jesieni 1942 r. do lata 1943 r. studiował polonistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
Nazwiska konspiracyjne:
Jan Bugaj, Jan Krzyski, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński,
Pseudonimy:
"Jan Bugaj", "Emil", "Jan Krzyski", "Krzysztof", "Piotr Smugosz", "Krzysztof Zieliński", "Krzyś".
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od lipca 1943 r. sekcyjny w II plutonie "Alek" 2. kompanii "Rudy" batalionu AK "Zośka" w stopniu starszego strzelca pod pseudonimem "Krzysztof", następnie "Zieliński". Uczestnik akcji wykolejenia pociągu niemieckiego na odcinku Tłuszcz-Urle (akcja "TU") 27.04.1944 r. Po ukończeniu turnusu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola" rozkazem jej komendanta, por. "Gustawa" (Eugeniusz Konopacki) z 25.05.1944 r. otrzymał stopień starszego strzelca podchorążego rezerwy piechoty. Jednocześnie był kierownikiem działu poezji miesięcznika społeczno-literackiego "Droga", wydawanego od grudnia 1943 r. W czerwcu 1944 r. brał udział w szkoleniu terenowym w Puszczy Białej pod Wyszkowem (akcja "Par I"). Komendant bazy leśnej
"Giewont" w meldunku przesłanym do Warszawy bardzo krytycznie ocenił wyszkolenie Baczyńskiego. W efekcie rozkazem dowódcy 2. kompanii batalionu "Zośka"
pchor. "Morro", z 1.07. 1944 r. został zwolniony z funkcji
"z powodu małej przydatności w warunkach polowych", z jednoczesną prośbą o objęcie
"nieoficjalnego stanowiska szefa prasowego kompanii". Kilka dni później przeszedł do batalionu "Parasol" na stanowisko zastępcy dowódcy III plutonu 3. kompanii. W "Parasolu" przyjął pseudonim "Krzyś".
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Hołówki 3.
Oddział:
Rozkaz o godzinie "W" nie dotarł na czas do wszystkich dowódców niższego szczebla. Wybuch Powstania Warszawskiego zaskoczył podchorążego "Krzysia" wraz z grupką żołnierzy jego sekcji na ul. Focha, w pobliżu pl. Teatralnego, gdzie został wysłany po odbiór butów dla oddziału. Nie mogąc przedostać się na miejsce koncentracji macierzystej jednostki (Wola - Ewangelicki Dom Starców przy ul. Żytniej 36) wraz ze swoją sekcją przyłączył się do oddziału złożonego z ochotników, którymi dowodził ppor. "Leszek" (Lesław Kossowski, późniejszy dowódca Reduty "Ratusz - Pałac Blanka" na odcinku kpt. "Gozdawy").
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w Pałacu Blanka na pl. Teatralnym.
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo na dziedzińcu Ratusza. Po wojnie ekshumowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach kw. A22 rz. 2 gr. 25
Odznaczenia :
W 2018 roku "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury" został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Rodzice: Ojciec Stanisław Baczyński (1890-1939), działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierz Legionów Polskich, oficer wywiadu tzw. dwójki WP, pisarz i krytyk literacki. Był synem powstańca styczniowego. W czasie I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1924 był oficerem rezerwy 32 Pułku Piechoty w twierdzy Modlin. W latach 1929-1930 wydawał w Warszawie miesięcznik literacki „Europa”. Publikował m.in. w czasopismach „Wiek XX” i „Lewy Tor”. Matka Krzysztofa - Stefania Baczyńska z domu Zieleńczyk (1890-1953) pochodziła z zasymilowanej rodziny warszawskich Żydów. Była katoliczką, córką Maksymiliana Zieleńczyka, rzemieślnika-czapnika. W 1918 roku ukończyła w Warszawie Kurs Pedagogiczny dla nauczycieli szkół elementarnych. W latach 1922–1932 wykładała w Seminarium Nauczycielskim Katolickiego Związku Polek w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka metodyki, pełniła także funkcje kierowniczki szkoły ćwiczeń przy seminarium nauczycielskim. Zmarła 15 maja 1953 roku w zakładzie opiekuńczym na Służewie. Pochowano ją, wedle życzenia, z medalikiem św. Krzysztofa, wydobytym w 1947 z powstańczej mogiły syna. Trumnę złożono w kwaterze legionowej, gdzie leżał jej mąż Stanisław. Jej ostatnią wolą było, aby opiekunami rękopisów Krzysztofa byli: Jerzy Andrzejewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Turowicz i Kazimierz Wyka.
Żona: 22-letnia żona Krzysztofa
Barbara z Drapczyńskich Baczyńska podczas Powstania Warszawskiego została ugodzona odłamkiem, który trafił w szybę, a niewielki odprysk szkła zranił jej głowę. Na skutek odniesionych ran zmarła między 20.08 a 1.09.1944 r. (różne relacje i dokumenty podają różne daty zgonu). Krążyła, potwierdzona przez matkę pogłoska, że Basia zginęła spodziewając się dziecka Krzysztofa. Umierając podobno ściskała w ręku tomik wierszy męża i dyplom podchorążówki. Pochowana jest wraz z nim na Powązkach Wojskowych. Baczyńscy poznali się w grudniu 1941 u koleżanki. Pobrali się 3 czerwca 1942 r w kościele Św. Trójcy w Warszawie na Solcu. Ślubu udzielał ksiądz Ludomir Lissowski pod konspiracyjnym nazwiskiem Leona Latowicza. Po ślubie młodzi Baczyńscy zamieszkali w wynajętym dwuizbowym lokalu przy Hołówki 3 na Mokotowie. Przed godziną "W" Krzysztof wyszedł z domu na punkt koncentracji, Barbara zaś udała się do rodziców na ul. Pańską. Od chwili wyjścia z Hołówki już się nie zobaczyli.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory P/4846, Rysunek autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przedstawiający jelonka. Akwarela była własnością Józefa Sosnowskiego, który otrzymał go od poety w 1942 roku. Józef Sosnowski ps. "Brzeziński" w konspiracji i w Powstaniu Warszawskim w Komendzie Głównej AK - Oddział BiP (Biuro Informacji i Propagandy). Józef Sosnowski i Krzysztof Kamil Baczyński byli sąsiadami i mieszkali przy ul. Hołówki w Warszawie. Akwarelę w 2017 roku do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przekazała P. Jadwiga Jaromińska. Zdjęcia rodzinne z zasobu Muzeum Literatury A. Mickiewicza w Warszawie