Pseudonim:
"Żegota"
Data urodzenia:
1925-09-22
Data śmierci:
1953-03-30
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
kapral podchorąży - plutonowy podchorąży (09.1944)
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Henryk - Janina z domu Markiewicz
Pseudonimy:
"Jerzy", "Żegota"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 r. W 1942 ukończył tajną podchorążówkę. Wobec fali aresztowań skierowany do partyzantki na Wileńszczyźnie; tam walczył w oddziale mjr. "Łupaszki” (Zygmunt Szendzielarz). Wiosną 1943 r. aresztowany w Wilnie przez Niemców, wywieziony w głąb Rzeszy, skąd uciekł i wiosną 1944 dotarł do Warszawy. Przydział w lipcu 1944 roku: V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II").
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Twarda 11
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II"), w Śródmieściu - 3. batalion pancerny "Golski" - 4. kompania "Odwet" - dowódca drużyny.
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - Pole Mokotowskie - Śródmieście Południe. 1 sierpnia 1944 r. uczestniczył w ataku na wille obsadzone przez lotników niemieckich przy ul. Sędziowskiej. Po przejściu do Śródmieścia pełnił służbę w budynku Architektury Politechniki Warszawskiej i na placówce przy ul. Noakowskiego.
Awanse:
We wrześniu 1944 r. awansowany do stopnia plutonowego podchorążego.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego matka Janina Jętkiewicz z d. Markiewicz była w tym samym oddziale.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki:
225051
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu odnalazł rodzinę w Płocku. Aresztowany przez UB i przez 3 miesiące więziony. Po odzyskaniu wolności wyjechał na Zachód. Przez kilka lat mieszkał i pracował we Francji. Ujęty przez oddział sowiecki w 1951 r. podczas próby nielegalnego powrotu do kraju i przekazany UB. Po ciężkim śledztwie w więzieniu mokotowskim, w grudniu 1952 r. skazany na karę śmierci. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowany w więzieniu mokotowskim. Po wielu latach rodzinie udało się ustalić miejsce pochówku w kwaterze Ł ("Łączka”) Cmentarza Wojskowego w Warszawie, a następnie uzyskać zezwolenie na wystawienie nagrobka L 860
Jerzy Tomasz Jętkiewicz Pseudonim: "Jerzy", "Żegota" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jerzy Tomasz Jętkiewicz "Żegota". Fot. AR MPW

Jerzy Tomasz Jętkiewicz "Żegota". Fot. AR MPW

Nasz newsletter