Data urodzenia:
1915-07-26
Stopień:
sierżant podchorąży
Miejsce urodzenia:
Sobienie Szlacheckie
Imiona rodziców:
Łukasz - Marianna z domu Pawłowska
Przebieg służby wojskowej:
1 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej 1937/1938; 11 Bateria KM
Kampania wrześniowa:
Uczestnik wojny obronnej 1939 roku w szeregach 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej - zmobilizowany 24 sierpnia 1939 r. - dowódca drużyny KM - obsługa km. 30.09.1939 r. rozbrojony przez Armię Czerwoną. Powrócił do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od września 1940 r. ZWZ-AK - 1 . kompania AK na terenie Pruszkowa , dowódca porucznik "Orwid", dowódca plutonu por. "Burza", d-ca sekcji por. "Kulesza") Od maja 1943 roku w Kedywie na terenie Warszawy i okolic (dowódca oddziału por. "Anatol" - Seweryn Waldemar Skowroński) Uczestniczył w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Do zadań jego patrolu należało także wykonywanie wyroków sądów wojskowych na konfidentach i kolaborantach. Aresztowany w miejscu pracy, w październiku 1943 r. przez żandarmerię niemiecką. Po kilku dniach zwolniony. W obawie przed powtórnym aresztowaniem zbiegł. Poszukiwany przez gestapo również w miejscu zamieszkania na warszawskim Powiślu. Od tej pory ukrywał się korzystając z pomocy Ludwika Kunstmana i jego rodziny zamieszkałej w Pruszkowie przy ul. Narutowicza pod ówczesnym numerem 41 (obecnie Narutowicza 17), gdzie mieścił się magazyn broni i amunicji AK. W 1944 r. wcielony wraz z patrolem "Kuleszy" do batalionu "Miotła". Przydział przed Powstaniem:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion "Miotła" - pluton "Kostka"
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
1 sierpnia 1944 r. patrol Tadeusza Chomentowskiego ps. "Kulesza", do którego należał Jan Kot ps. "Bury", zbyt późno powiadomiony przez łącznika nie dotarł na miejsce koncentracji. Grupa żołnierzy w składzie : Mieczysław Kosman ps. "Smuga", Zbigniew Boniński ps. "Kolarz", Jan Kot "Bury" i d-ca Tadeusz Chomentowski ps. "Kulesza" wyjechali z Pruszkowa kolejką EKD w kierunku Warszawy. Na Ochocie, przy Opaczewskiej kolejka skończyła bieg. Ciasne kordony niemieckiej uniemożliwiły dalszą drogę. Wieczorem patrol powrócił do Pruszkowa, działając w kolejnych dniach powstania na rzecz zgrupowania "Kampinos" i zaopatrując je w broń.
Szlak bojowy:
Ochota - wyszedł z miasta - Pruszków
Losy po Powstaniu:
W październiku 1944 r. wyjechał do Krakowa, gdzie został aresztowany na dworcu, zaraz po wyjściu z pociągu. Osadzony w więzieniu przy ul. Montelupich, skierowany do pracy w kamieniołomach.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracownik Zakładów Przemysłowych 1 Maja w Pruszkowie (przed wojną Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki S.A, w którym pracował od 1934 roku) W zakładzie pracował do przejścia na emeryturę w 1977 r. Działacz PTTK, popularyzator sportu, turystyki i krajoznawstwa.
Miejsce śmierci:
Pruszków. Pochowany na Cmentarzu Żbikowskim.