Data urodzenia:
1904-11-26
Stopień:
kapitan Żeglugi Wielkiej
Miejsce urodzenia:
Petersburg
Imiona rodziców:
Stanisław Teodor - Maria z domu Born
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się dalej w Państwowej Szkole Morskiej w Tczewie, którą ukończył jako stypendysta z odznaczeniem w roku szkolnym 1929/30. Z dniem 21 października 1930 roku został przeniesiony do rezerwy - bez odbywania służby wojskowej. We wrześniu 1930 roku został zatrudniony na statku s/s "Puławski" w charakterze młodszego marynarza. Szybko awansuje, kolejno, na starszego marynarza, sternika, bosmana, asystenta i na pierwszy stopień V oficera. W maju 1931 roku został zaangażowany w charakterze IV oficera na s/s "Polonia". Po dwóch latach pracy, na tym statku, w lutym został awansowany na II oficera i skierowany na tzw. "linię palestyńską", która obsługiwała porty między Rumunią a Palestyną. Na tej linii pływał przez okres dwóch lat. Następnie awansowano go na II oficera i skierowano do stoczni Montfalcone w Kanadzie, celem nadzorowania budowanych tam dla Polski dwóch statków pasażerskich m/s "Piłsudski" i m/s "Batory”. 6 czerwca 1934 roku otrzymuje dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej, pływał w tym czasie na statku m/s "Piłsudski". W 1936 roku, zanim został samodzielnym kapitanem statku, dla nabrania praktyki pilotażu, podjął pracę pilota w Kapitanacie Portu Gdynia. Tutaj zastaje go wybuch II wojny światowej 1 września 1939 roku.
Praca w latach okupacji:
Po zajęciu Gdyni przez Niemców, ucieka na rowerze do Warszawy, do rodziny i swojej żony Ireny Bandurskiej. W Warszawie podejmuje się pracy furmana, a następnie montera naprawiając uszkodzone instalacje elektryczne znajomym i osobom poleconym. Przez okres około trzech lat pracuje w charakterze magazyniera w fabryce octu "Monopol” w Warszawie. Jednocześnie prowadzi kurs nawigacji dla znajomych marynarzy, z których kilku po wojnie zostało kapitanami.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Marynarki Wojennej "Alfa", "Ostryga"
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Marynarki Wojennej ("Alfa", "Ostryga"). W maju 1944 roku, powodu złego stanu zdrowia żony, przenosi się z nią i córką Ewą – urodzoną w 1940 roku w Warszawie, do Grodziska Mazowieckiego.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego siostra
Natalia walczyła w 1. kompanii batalionu "Ruczaj
Losy po Powstaniu:
30 stycznia 1945 roku, po wyrobieniu sobie odpowiednich przepustek zameldował się w Warszawie u Delegata Rządu aby zameldować swoją gotowość do pracy. Początkowo pracuje w Bydgoszczy, a następnie jako kierownik grupy operacyjnej w Gdańsku gdzie otrzymuje zadanie zorganizowania Kapitanatu Portu Gdyni i 1 kwietnia 1945 roku obejmuje stanowisko kapitana Portu Gdynia, na którym pracuje do września 1946 roku.
Losy po wojnie:
We wrześniu 1945 roku zostaje dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie, pracując na tym stanowisku do końca czerwca 1947 roku, a od 1 lipca w Przedsiębiorstwie Marynarki Handlowej i Polskich Liniach Oceanicznych do 1968 roku pływając jako kapitan, między innymi, na statku m/s "Batory".
Odznaczenia:
Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk (17.06.1946), Złoty Krzyż Zasługi (19.07.1946)