Pseudonim:
"Edmund", "Plastyk"
Data urodzenia:
1912-10-09
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Roman - Marcjanna
Wykształcenie:
W latach 1931-1935 studiował w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa u profesorów Edwarda Butrymowicza i Mieczysława Schulza. Od 1935 r. do 1939 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pekalskiego. Dyplom obronił dopiero po wojnie - w 1946 r. u Felicjana Szczęsnego Kowarskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy). Jako plastyk uczestniczył w działaniach akcji "N"; w jego mieszkaniu znajdowała się jedna ze skrytek "enowców". W 1941 r. uczestniczył w akcji wydostania z rąk niemieckich aresztowanego przez Gestapo Stanisława "Miedzy" Tomaszewskiego.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mazowiecka 11
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy). W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. wraz z
Mieczysławem Jurgielewiczem ps. Narbut zaprojektował słynny plakat "Do broni w szeregach AK".
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, uciekł z transportu. Do przejścia frontu ukrywał się we wsi Szlembark koło Nowego Targu.
Losy po wojnie:
Powrócił do Warszawy, wraz z żoną Ireną z Piskorskich zamieszkał na ul. Mostowej (na ścianie domu pod nr. 2 widnieje tablica upamiętniająca tę parę). W latach 1954-1960 projektował i nadzorował zdobienie freskami i sgraffito elewacji kamieniczek Starego Miasta. Był również grafikiem specjalizującym się w tematyce warszawskiej, autorem cyklu rysunków zburzonej Warszawy (1946).
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka Honorowa „Za zasługi dla Warszawy”, Złota odznaka ZPAP
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie przy ul. Młynarskiej 54/56/58, Aleja 56, rząd 1, grób 68. Pochowany wraz z żoną Ireną Burke (1922-2000), według tablicy epitafijnej żołnierzem Batalionu "Parasol" ps. Irys.