Pseudonim:
"Grabicz"
Data urodzenia:
1921-04-08
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 158 Miejsce: 1
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Nikodem - Ignacja z domu Grabowska
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Krucza 31 m.24
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 1. kompania "Wigry" - pluton 162
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu walczyło jego czterech braci: Antoni, Tadeusz (zginął w kanałach), Wacław (zginął w kanałach) i Zdzisław
Odniesione rany:
Trafiony przez nieprzyjaciela podczas przebiegania przez ulicę z butelką z benzyną, która następnie podpaliła go. Ciężko ranny został zaniesiony do piwnicy pobliskiej kamienicy. Kamienica następnego dnia została zbombardowana.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Ul. Świętokrzyska. Zmarł w wyniku ran odniesionych podczas natarcia na Pocztę Główną przy pl. Napoleona. Inna wersja mówiąca o okolicznościach śmierci: zginął pod zwałami gruzu kamienicy (?), w której został umieszczony jako ciężko ranny.
Informacje dodatkowe - miejsce pochówku:
1 kwietnia 1947 roku jego ciało zostało ekshumowane z pojedynczej mogiły w piwnicy „drapacza”, posesja przy ul. Świętokrzyskiej 28 (zaświadczenie podpisane przez majora Leliwa-Roycewicza) i przeniesione na Powązki (Cmentarz Powązki Wojskowe). W protokole z ekshumacji zwłok zapisano, że śmierć nastąpiła w wyniku poniesionych ran - postrzał w lewą skroń, prawe płuco i prawą rękę niżej ramienia.
Czesław Jeske Pseudonim: "Grabicz" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Czesław Jeske (1921-1944). Zdjęcie z archiwum rodzinnego Przemysława Czarnockiego

Czesław Jeske (1921-1944). Zdjęcie z archiwum rodzinnego Przemysława Czarnockiego

Czesław Jeske ( po prawej) na zdjęciu  z bratem Wacławem, który również poległ podczas Powstania. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Przemysława Czarnockiego

Czesław Jeske ( po prawej) na zdjęciu z bratem Wacławem, który również poległ podczas Powstania. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Przemysława Czarnockiego

Nasz newsletter