Data urodzenia:
1920-06-29
Funkcja:
dowódca kompanii
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 173 Miejsce: 45
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Andrzej - Maria z domu Kulesza
Udział w wojnie obronnej 1939:
Po zdaniu matury w Gimnazjum im. Staszica (1938) został skierowany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Równem na Wołyniu. Tam zastał go wybuch wojny. Internowany przez Sowietów uciekł z transportu i powrócił do Warszawy
Pseudonimy:
"Andrzej", "1072"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od jesieni 1939 r. członek PLAN-u (Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa). Po jej rozbiciu przez Gestapo od 1941 r. żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW); był adiutantem w dowództwie, następnie prowadził szkolenie podchorążych. Poprosił o przeniesienie do służby liniowej i otrzymał przydział w kompanii "Anna" batalionu "Antoni", jako jej dowódca.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Antoni" - kompania "Anna" - dowódca. Od 7.08.1944 r., po rozwiązaniu batalionu "Antoni" włączony ze swoją kompanią do batalionu "Gustaw", który walczył w składzie zgrupowania "Róg".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odniesione rany:
Ciężko ranny w głowę i nogi 24.08.1944 r. odłamkami pocisku artyleryjskiego na kwaterze kompanii przy ul. Kilińskiego 1.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Operowany, zmarł w wyniku odniesionych ran w szpitalu polowym przy ul. Kilińskiego 1.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego siostra
Janina była sanitariuszką w zgrupowaniu "Harnaś"
Miejsce pochówku:
Pochowany obok rodziców - Andrzeja i Marii Saneckich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - kwatera A25, rząd 15, grób 8.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, ZCK.