Pseudonim:
"Kot"
Data urodzenia:
1928-12-13
Data śmierci:
2023-03-05
Funkcja:
-
Stopień:
saper
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Ludwik - Frances z domu Lawton
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczęszczał do szkoły księży Marianów, w okresie okupacji Szkoły Budowy Dróg i Mostów.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 8. kompania (włączona 3.08.1944 - dawny Kedyw "Kolegium C") - pluton saperów
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranny w nocy 12/13.08.1944 r. podczas naprawy barykady-przekopu w Al. Sikorskiego (Al. Jerozolimskie) - ciężka rana lewego uda. Leczony w szpitalu polowym przy ul. Chmielnej 34 (Klinika Webera).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow - Lazarett Gross Lübars (podobóz Stalagu XI A Altengrabow)
Numer jeniecki:
47172
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (1982), Krzyż Armii Krajowej (16.10.1979), Medal Zwycięstwa i Wolności (1983), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1984), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1976), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1969), Srebrny Krzyż Zasługi.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Syn Amerykanki Frances Lawton i Ludwika Ehrlicha, znanego i cenionego prawnika, absolwenta Halle, Oksfordu, wykładowcy Berekeley i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Podczas wojny Ludwik Ehrlich pod pseudonimem "Farley" (w nawiązaniu do nazwiska katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku) zaangażowany był w pracę Biura Informacji i Propagandy AK. Żona Frances jako amerykanka przez rok przetrzymywana była przez władze niemieckie w krakowskim więzieniu na Montelupich. Ich córka, a siostra Andrzeja Krystyna (właśc. Konstancja|Constance|Krystyna Ehrlich, ur. 18 kwietnia 1924 we Lwowie zm. 14 grudnia 2006 w Krakowie), zatrzymuje się w Warszawie u koleżanki Marysi Jezierskiej (sanit. Maria Jezierska-Rzewuska ps. "Bogdańska" - przyp.) Zatrzymana w Warszawie podczas łapanki na Placu Napoleona, wpada w ręce Niemców i trafia na Majdanek, gdzie przebywa przez 3 miesiące. Na szczęście ojcu Marysi Jezierskiej udaje się wykupić Krystynę z Majdanka. Siostra Andrzeja powraca więc do Warszawy i rozpoczyna naukę u sióstr urszulanek. W czasie Powstania Warszawskiego razem z piątką dziewczyn od urszulanek zostaje sanitariuszką w komendzie AK przy Placu Teatralnym. Po wojnie została zakonnicą (urszulanka Unii Rzymskiej). Do zakonu wstąpiła w sierpniu 1945, w 1950 złożyła śluby wieczyste.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, zasób Pokoju Kombatanta MPW; Wspomnienia Andrzeja Ehrlicha ps. Kot ukończone w styczniu 2022 r. dar p. Aleksandry Klich-Siewiorek (zbiory rodzinne).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, zbiór WIEPW.

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, zbiór WIEPW.

Fotografia dołączona do dokumentów kombatanckich, ze zbiorów Związku Powstańców Warszawskich.

Fotografia dołączona do dokumentów kombatanckich, ze zbiorów Związku Powstańców Warszawskich.

Nasz newsletter