Pseudonim:
"Sten"
Data urodzenia:
1924-12-17
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Beniamin - Eugenia z domu Karlikowska
Używane pseudonimy:
"Adam", "Sten"
Dzieciństwo:
Wraz z bratem Zdzisławem dzieciństwo spędzili na warszawskim Mokotowie, w kamienicy wojskowej przy tzw. Skwerku przy ul. Narbutta 48. Uczęszczali do szkoły podstawowej nr 85 przy ul. Narbutta 14. Ich ojcem był płk dypl. Beniamin Piotr Kotarba w tamtych latach oficer GISZ-u, matką pochodząca z Łęczycy Eugenia Kotarbina z d. Karlikowska.
Wykształcenie do 1944 r.:
Tuż przed Powstaniem w ramach tajnych kompletów zdał maturę w liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija" - pluton 244
Szlak bojowy:
Żoliborz - Kampinos "Pluton udał się pod "Szklany Dom" (Mickiewicza 34), gdzie spotkał dowódcę zgrupowania, rtm. Rzeszotarskiego. Rtm. Rzeszotarski zarządził wysłanie zwiadu dla sprawdzenia, czy jest łączność przez wiadukt nad Dworcem Gdańskim. Zadanie to wykonał patrol w składzie: dowódca-Sławomir Zieliński "Sławek" oraz Stanisław Bontemps, Adam i Zdzisław Kotarbowie. Następnie oddział przyłączył się do oddziałów wyruszających w kierunku puszczy."
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu walczył również młodszy brat Adama - Zdzisław Kotarba (rocznik 1926). Ciężko ranny w brzuch podczas potyczki plutonu z oddziałami niemieckimi w rejonie osiedla "Zdobycz Robotnicza" na Bielanach. Zmarł 7 września 1944 roku w szpitaliku prowadzonym przez zakonnice na terenie Zakładu dla Ociemniałych w Laskach i tam został pochowany.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow. Wyzwolony wiosną 1945 r. przez armię amerykańską.
Numer jeniecki:
46371
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju wstąpił na Wydział Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na studiach ożenił się z krakowianką, koleżanką z roku Heleną Zieleniewską. Po dyplomie przeniósł się do Warszawy. Po "odwilży 1956 r. " zaczął już bez obaw uprawiać zawód architekta specjalizując się w budownictwie wiejskim, a także udzielać się w organizacjach zawodowych (SARP, TUP) w kraju i za granicą. Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach architektonicznych, kilkakrotnie je wygrywając. W styczniu 1990 przeszedł na emeryturę ze stanowiska architekta wojewódzkiego w Jeleniej Górze i po krótkiej lecz ciężkiej chorobie zmarł w sierpniu tego samego roku. Miał troje dzieci.
Miejsce pochówku:
Zmarł w sierpniu 1990 r. Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze.
Informacje dodatkowe:
Druga pojawiająca się data urodzenia Adama Kotarby to 1921-12-17. Data potwierdzana przez rodzinę Powstańca: 17 grudnia 1924.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter